KAM NA VÝLET / Rozhledny a lanovky

Popis: Rozhledna Žižkovská televizní věž.
Rozhledna Žižkovská televizní věž.
Autor / zdroj: rozhledny.webzdarma.cz

Rozhledna Žižkovská televizní věž nabízí úžasný výhled na celou Prahu

PRAHA

Rozhledna Žižkovská televizní věž nabízí úžasný výhled na celou Prahu. Od roku 2000 ji ozvláštňuje dílo Davida Černého zvané Babies. Jde o obrovská batolata, která po věži lezou nahoru a dolů.

Mohutné ocelové tubusy Žižkovské televizní věže nesou na svých bedrech tři velké bublinové kabiny. V úrovni šestašedesáti metrů je umístěna restaurace, která nabízí úžasný výhled na celou Prahu a šestihvězdičkový jednopokojový hotel – apartmá One Room Hotel.

Ve střední části, tedy ve výšce třiadevadesáti metrů se nalézá vyhlídková kabina, která návštěvníkům nabídne ojedinělý výhled na celou Prahu.

Poslední, a také nejvýše položená kabina obsahuje vysílací techniku.

Babies:
V roce 2000 byla Žižkovská televizní věž ozvláštněna dílem Davida Černého, s názvem Miminka nebo také Babies. Jedná se o obrovská batolata, která po věži lezou nahoru a dolů. Tato černá miminka, dosahující výšky několika metrů, jsou velkým lákadlem pro turisty, neboť se jedná o unikátní umělecké dílo, které je umístěné na ještě unikátnějším místě. 

Obecně o Žižkovské televizní věži
Žižkovská televizní věž byla postavena v letech 1985 až 1992. O výstavbu věže, dosahující do výšky 216 metrů se zasloužily Inženýrské a průmyslové stavby Ostrava. Věž byla postavena podle projektu architekta Václava Aulického a statika Jiřího Kozáka. Věž se skládá ze tří obrovských, válcových ocelových tubusů, které jsou dlouhé přes sto třicet metrů. V hlavním tubusu jsou umístěny dva rychlovýtahy a na konci tubus přechází do anténního nástavce, ze kterého vysílá digitálně jedenáct televizních a osm rozhlasových stanic. Šest rozhlasových stanic odtud stále vysílá analogově. Mimo to se zde nacházejí také vysílače mobilních operátorů a také se zde měří kvalita ovzduší v Praze. 

Zajímavosti
Žižkovská věž není zcela typickou stavbou, a proto s sebou přináší i množství zajímavostí. Jednou z nich je celková váha stavby, která dosahuje neuvěřitelných dvanáct tisíc tun. Základy věže jsou tvořeny čtyřmetrovou železobetonovou deskou o průměru třicet metrů, která je umístěna v hloubce patnácti metrů pod povrchem země.

Autor / zdroj: -red-

DALŠÍ ČLÁNKY

Ráno vyjel do pražských domovů pro seniory první mobilní očkovací tým

Očkování nejohroženějších Pražanů v zařízeních pro seniory je v plném proudu. Navzdory systémovým nedostatkům připravil Magistrát hl. m. Prahy první m

Hlavní město odpustí podnikatelům poplatky za předzahrádky do konce března

Praha prodlouží podnikatelům možnost mít před svou provozovnu předzahrádky zcela zdarma, a to až do konce března tohoto roku.

Za krádež kondomů hrozí muži až 8 let

Policisté hledají muže, který ukradl kondomy, vibrační kroužky a lubrikanty za několik tisíc.

DNES SE STALO

AUTO-MOTO

25. ledna 1901

byl v Paříži otevřen první Automobilový a motocyklistický salon.

HISTORIE

25. ledna 1905

v jihoafrickém dole byl nalezen největší diamant v historii o váze 3 106 karátů. Později získal jméno Cullinan.

SPORT

25. ledna 1924

byly ve Francii zahájeny I. Zimní olympijské hry.

POZVÁNKA OBRAZEM